Interijer apartmana

Interijer apartmana

Ocjena: 0

0

Interijer restorana

Interijer restorana

0

Tiger tenk I

Tiger tenk I

0

In Memoriam

In Memoriam

0

Skulptura

Skulptura

0

Livingroom-NY style

Livingroom-NY style

0

arhviz

arhviz

3

Mercedes W124

Mercedes W124

2

Novosti: Video isječci: Intervjui: Tutorijali:
ZBrush Workshop
Blender radionica u Osijeku – “Osnove 3D modeliranja”
Izazov: Rendanje automobila
Zbrush Central V3
ostale novosti...
World of Warcraft: Mists of Pandaria Cinematic Trailer
Unreal Engine 4 - Demo showcase
Wreck-It Ralph
Castlevania Lords of Shadow 2
ostali video isječci...
Intervju sa Darkom Vučenikom
Lemonade3D - intervju
Bassam Kurdali - intervju
Luminus studio - Intervju
ostali intervjui...
Blender tutorijali - krivulje
Modeliranje i texturiranje ljudskog oka
Izrada šalice
Izrada stijene
ostali tutorijali...
 Str: 1 [2] 3   Dolje
  Ispis  
Autor Tema: Problem sa registracijom na cinema 4d cafe !?  (Posjeta: 7482 )
Lewis
Hero Member
*
*
*

« Odgovor #20 : 11. 12. 2011. 22:24 »

P.S. Kiwijev nadimak dolazi od popularnog nadimka za stanovnike Novog Zelanda i nema veze s voćem.

Procitaj moj komentar ponovo pa ce ti biti jasnije. Ja rekoh u slucaju da se netko na ovaj forum pokusa prijavit kao 3DKiwi. Jasno je meni da je to NZ spika ali isto tako kao sto je njemu Koberov "DD" zvucao kao grudnjak na engleskom taka bi nama njegov nick ovdje zvuckao kao voće na Hrvatskom - kuzis paralelu ?

A sto se tice legalnosti licence tj. potrebno ispuniti tj. dokazat koju cinemu imas to mi je isto malo cudno u najmanju ruku. Zasto ja kao netko tko radi u drugom sowtwareu nebi mogao pogledati sto ima u Cinema svijetu/forumu bez da je prvo kupim ? Pa danas kad kupujes software i hardware maltene prvo se treba registrirati na forum da vidis kakvih sve bugova/problema/nekompatibilnosti ima jer tesko da ces u 15-30 dana demoa vidjeti sto sve nevalja i koje workarounde moras koristiti.

I da imam licencu tj. nekoliko njih za moj 3d paket, a koristio sam Cinemu jos u V1.0 na Amigi ali dalje od 2.0 nisam isao niti vise imam licence jer otislo je sa Amigom (koju i dan danas nemogu prezalit sto sam prodao Sad). I znaci da se sad zelim regati na taj forum nebi mogo jer nemam Cinemu, pa tom logikom necu je ni imati jer ocito ne zele nove korisnike naforumu ako vec nisu kupili paket. Sorry ali ja ne dajem 1000-2000$ bez da provjerim prvo jel mi to 100% pashe tj. da se raspitam medju korisnicima o onome sto je meni bitno u paketu.

BTW jel Maxon dozvoljava prijenos/prodaju licence (polovne)?
« Zadnja izmjena: 11. 12. 2011. 23:49 Lewis » Evidentirano

--------------------------
Lewis
www.lewis.tomsoft.hr
----------------------------
Aleksandar Jovanovic
Hero Member
*

« Odgovor #21 : 11. 12. 2011. 22:43 »

Iskreno meni izgovor primaju 300 korisnika dnevno i hoce se zastiti od piraterije i statijaznam ne piju vodu, sta bi trebali raditi sajtovi poput Area koji su softver specific za Autodesk ili recimo globalni poput CGTalk-a ?
Stoji to da se protiv piraterije treba boriti ali ono sto ljudi iz Maxona nikada nece shvatiti je da samo sebi prave time kontrauslugu, ja sad nakon sto sam procitao ovo navedeno ne bih kupio licencu Cineme pa da me puskom teraju.
Alias nekad i Autodesk stoga i imaju najvecu bazu korisnika jer tolerisu postojanje iste, kad bi branili i povukli rigoroznije mere izgubili bi ogroman deo trzista, cak znam i otvoreno situacije kada su studijima sa dobrim pipeline-om i piratskim softverom nudili po znatno jeftinijim uslovima zamenu svih licenci samo kako isti ne bi presli kod konkurencije.
Evidentirano

eat,sleep,nintendo
Dejan Kober
Administrator
Hero Member
*
*

3d studio max

« Odgovor #22 : 11. 12. 2011. 22:52 »

@Hrvoje:
Ne namjeravam se ponovno registrirati, jer definitivno više ne namjeravam razmatrat Cinemu, jer mi više nikako ne paše u workflow, radi pluginova za max koji su mi neophodni za export scene u game engine (custom engine i custom pluginovi), tako da je cijeli workflow baziran oko max-a.
Evidentirano

Malo nas je, a'l nas ima!
DD3D d.o.o.: http://www.dd3d-studio.com/
Hsrdelic
Full Member

« Odgovor #23 : 12. 12. 2011. 01:11 »

@Lewis

Paralela ne stoji pošto si i sam naveo da razumiješ "origin" njegovog nadimka, gdje on DD razumije samo kao skraćenicu za broj grudnjaka Smiley
Na cafe se možeš registrirati bez ikakvog problema ako nemaš licencu i postavljati pitanja, jednostavno označiš da imaš demo, a osim toga, da bi pretraživao forum uopće ne moraš biti registrirani korisnik pa mi nije jasno gdje je uopće problem?
Što se tiče transfera licence pitaj Maxon jel ne znam šta je sad aktualno s obzirom da nisam kupac više.

@Aleksandar Jovanović

Ovdje treba prije svega naglasitit da C4DCafe nema apsolutno nikakve veze sa Maxonom koji je proizvođač Cineme niti je sponzoriran od njih na bilo koji način. S druge strane CGtalk je golemi forum kojeg vodi masa ljudi i pokriva skoro sve glavne 3D aplikacije te su im resursi daleko veći od resursa koje imamo nas 3 admina na cafeu koji to radimo bez ikakve naknade, za razliku od njih gdje su oglasi vrlo skupi i potpomognuti donacijama od strane proizvođača softvera.
Da ne govorim o mogućnostima Autodeska kao firme, naspram nas par entuzijasta. Usporedbe su jednostavno besmislene.
Što se tiče piratstva, pa sve je jasno? Pa ni Maxon ne štiti svoj softver kako bi trebalo zato jer su dovoljno pametni da znaju da to nema smisla u postojećim tehnološkim okvirima. To što se vi negdje vidjeli ili čuli da Autodesk nudi licence po nižim cijenama se zove marketing i dugoročna investicija.
Inače, najveću bazu korisnika od svih 3D programa imaju Blender i DAZ paleta programa, a tek onda ostali. Bit ću arogantan pa pretpostaviti da koristite piratski softver? Vidite, postoji jedan problem koji korisnici piratskih verzija ne vide a zvuči otprilike ovako:

1.Puno pirata = malo zarade = manji resursi za razvoj = manje novih tehnologija i više bugova u programu = veća cijena softvera
2.Puno pirata = manje plaće i manje potražnje = nema posla za nikoga

To može zvučati smiješno, ali sljedeći put kad vam se program sruši, ili vam usfali nekakav alat, rijetko tko će pomisliti da je on kao pirat i sam direktno odgovoran za takvo stanje. Srećom, u narednih 10-ak godina, same brzine interneta i vrijeme pinga će bit dovoljno da proizvođači 3D alata krenu u cloud i ponude samo terminalni pristup aplikaciji - dakle, zbogom piratstvu, što me izrazito veseli jel će se konačno uvesti red. Najžalosnije od svega je činjenica da, puno ljudi koji se bave 3D-om imaju vrlo dobar uvid u to kakvo znanje, vrijeme i trud su potrebni da se napravi jedan takav program, te ga opet, bez ikakve grižnje savjesti piratiziraju...

S druge strane, razumijem da je softver skup, ali postoje besplatne alternative? Osim toga, najveći dio ljudi ne želi platiti čak ni neke jeftine pluginove ni trening materijale, a ne shvaćaju da je upravo to uzrok nedostatka TD i developera oko svake veće aplikacije - pa pobogu, tko je lud da radi a da ne dobiva ništa za to? Ima li takvih među vama? Ako ima, javite se na pm, odmah vas zaposlim.

Dakle, da ne duljim, na cafe se može registrirat svatko imao licencu ili demo, jedino što će morati prihvatit pravila foruma koja su između ostalog nulta tolerancija na piratstvo. Htio bih još dodati da prije nego zaposlim bilo koga uvijek tražim dokaz o legalnom softveru, ta sama činjenica govori da je osoba odgovorna i  spremna na investiciju.

@Dejan

Nemaš frke, tako ionako su ti Max i Soft bolji za export u game engine razne vrste Wink

Evidentirano
Lewis
Hero Member
*
*
*

« Odgovor #24 : 12. 12. 2011. 01:18 »

@Lewis

Paralela ne stoji pošto si i sam naveo da razumiješ "origin" njegovog nadimka, gdje on DD razumije samo kao skraćenicu za broj grudnjaka Smiley

Kako ne stoji ? Pa ako ja razumijem to ne znaci da svi razumiji ili da Admini ovdje moraju znati sta je "kiwi" kod njih ? Isto kao sto bi ti razumio da DD kod nas nije broj grudnjaka a tvoj "pajdo" na forumu to nije kuzio i odkanto je Kobera s tom glupavom kritikom umjesto da je pitao covjeka realno sto mu znaci nick i pokusao to izgladiti/ispitati prije nego ga je otkanto. Paralela je potpuno dobra i nije mi jasno kako je ne kuzis ? Tocno ista situacija IMHO (neki znaju znacenje ali neki neznaju).
Evidentirano

Lewis
www.lewis.tomsoft.hr
Dejan Kober
Administrator
Hero Member
*
*

3d studio max

« Odgovor #25 : 12. 12. 2011. 02:09 »

@Lewis

Kako ne stoji ? Pa ako ja razumijem to ne znaci da svi razumiji ili da Admini ovdje moraju znati sta je "kiwi" kod njih ? Isto kao sto bi ti razumio da DD kod nas nije broj grudnjaka a tvoj "pajdo" na forumu to nije kuzio i odkanto je Kobera s tom glupavom kritikom umjesto da je pitao covjeka realno sto mu znaci nick i pokusao to izgladiti/ispitati prije nego ga je otkanto. Paralela je potpuno dobra i nije mi jasno kako je ne kuzis ? Tocno ista situacija IMHO (neki znaju znacenje ali neki neznaju).
Čisto da nadopunim vezano za ovo sa imenima; možda Kiwi i nije dobar primjer... Problem je u tome, da ako žele biti internacionalni forum, da onda treba uzeti u obzir mogućnost da ne "zvuči" svima neke stvari jednako.
Recimo npr. da Pedro i Deric koji žive na Novom Zelandu (Pedro je doseljenik iz Španjolske) odluče pokrenuti svoju firmu...
I nazovu ju PeDer inc. Kod njih to ne bi imalo nikakav "uvredljiv" značaj, dok kod nas bi.
A evo i jedan stvarni primjer, iako ne uvredljivog karaktera, ali opet vezan za jezične razlike; Fordov terenac "Kuga"

Kuga , kuga meaning , definition of kuga , meaning of kuga - A hot and smarmy young lady who melts the hearts of innocent and clueless ukes who pass her way.
A kod nas je "kuga" opaka bolest koja je ubila miljune ljudi....

Tako da bi moj savjet bio, da ubuduće, ipak provjerite da li netko ima namjeru biti uvredljiv ili je samo stvar u jezičnoj barijeri.
E i da; on nije imao zamjerku na moj nick (koji je ako se sječam bio "berko"), nego na moj e-mail (dejan@dd3d.hr)...

I btw što se tiće legalan/ilegalan software; prije nekoliko godina je kolala internetom informacija, da crack-ov Autodeskovih programa dolaze direktno od samog Autodeska; ali i ako to nije istina, sam Autodesk se očito ne trudi previše da zaštiti svoj software... A eto, i dalje su jedna od največih (ako ne i največa) softwareskih firmi koje proizvode software za CG industiju...
Poanta je u tome da im piratski software bolje odgovara nego da ponude recimo besplatne verzije za osobnu upotrebu; ovako i dalje imaju ogromnu bazu korisnika, koji na piratskom software-u uče zanat, razvijaju vlastite dodatke i dijele znanje sa ostalima, a onda kad jednog dana pređu u komercijalne vode; bilo da se zaposle ili otvore svoju firmu, onda se pravni organi države brinu o tome da posjeduju licence, a ne firma koja proizvodi software...
Ako bi ponudli besplate verzije programa, u podosta država bi se moglo firmama progledat kroz proste i dozvolit im da koriste taj besplatni software i u komercijalne svrhe... Ali piratski software se rijetko di tolerira.

A znam čovjeka koji je završio i tečaj sa licenciranog Autodeskovog predavača, a nema legalnu licencu (al ima firma u kojoj radi, ali on osnobno nije nikad posjedovao licencu) i to je on napomenuo kod upisa na tečaj i rekli su da nema problema...
Isto "ma, nema problema" sam dobio i ja kad su me iz Autodeska tražili da koriste jedan moj rad u promotivne svrhe, jer sam napomenuo da nemam lincencu, pa da to nebi bio problem (tada još nisam imao licencu).

P.S. i još nešto vezano za legalan/ilegalan software što me osobno jako smeta; a to je isticanje posjedovanja licence kao nečeg čime se ostali koji ju ne posjeduju trpaju u niži red ili čak i omalovažavaju. Jer nisu svi u mogućnosti si to priuštiti, te iako možda ne podupiru softwaresku firmu time da plate licencu, onda možda dijele svoje znanje sa ostalim i time proširuju bazu korisnika i čine program popularniji. To je jedna od onih stvari koja ne djeluje odma "isplativa", ali garantiram da je na duže staze puno isplatljivija od "lupanja po glavi sa licencama" i čuvanja znanja samo za "odabrane"...
« Zadnja izmjena: 12. 12. 2011. 02:22 Dejan Kober » Evidentirano

Toni Bratincevic
Hero Member
*

« Odgovor #26 : 12. 12. 2011. 02:09 »

To sa piratstvom je relativna stvar. Da, za kucnu upotrebu, testiranje i ucenje programa te eventualne nekomercijalne upotrebe, niti jedan proizvodjac 3D softvera vas nece ganjati zbog toga jer dobro zna da na toj razini piratstvo popularizira njegov program i u buducnosti donosi vecu zaradu. Medjutim ukoliko se radi o komercijalnoj primjeni, freelance itd. velike firme poput Audoteska ganjaju takve slucajeve i znaju ih cesto tuziti.
Stoga mislim da je provjeravanje da li imas legalni software nebitno za zajednicu, medjutim ljudi koji nemaju licencu a koriste ga za zaradu predstavljaju najvecu prijetnju cijeloj ekonomiji VFXa i tu se slazem da ih se treba kontrolirati.

Moja prica je isto tim smjerom isla, jednostavno nisam imao novaca priustiti ni studiranje na fakultetu a da ne pricam software koji toliko kosta, pa iako sam se ucio na nelegalnim kopijama danas ipak radim za neke vece studije koji zbog mene kupuju dodatne licence od proizvodjaca, stoga se pitam tko je na kraju na meni profitirao, ja djelomicno ali firma za koju radim i proizvodjac jos vise.

Takvi "idealni" stavovi sa legalnim kopijama nikome ne idu u korist, niti korisnicima niti proizvodjacima.
Evidentirano
Anto Matković
Hero Member

« Odgovor #27 : 12. 12. 2011. 02:45 »

Jel, budimo fer, ne želim pomagati 13 godišnjacima koji su skinuli piratsku verziju i sad žele "sklikat" Avatar preko noći - jednostavno nema smisla.

pa... sa moje male perspektive vlasnika legalne kopije jednog Autodeskovog softvera.... Smiley
baš takvom taj forum treba i vi trebate njega. Naravno da mu nećete objasniti kao da napravi Avatar, ali uvijek može dobiti neki odgovor, čisto da se osjeti dijelom zajednice i ostane blizu. Jednog dana, možda i napravi nešto veliko.
Priča iz nekog drugog vremena: dva klinca odu kod Ranka Marinkovića da im pomogne napisati roman. Stari im je prvo dao da mu pospremaju po kući, onda im malo protresao gramatiku, dao hrpicu naslova za pročitat i otpravio ih doma. Od romana ništa, ali *naravno* da nije tražio potvrdu o kupljenim sabranim djelima.
Nešto kasnije Smiley, mislim da mi je glavni razlog za XSI bio slobodnu upad na XSI base . I sva tri 3d-a koje sam jače poznam (POVRay, Max, XSI), imali su odličnu dokumentaciju i sasvim slobodan pristup učenju.

Danas, Autodesk ima cijelu paletu ponude, ne samo demo, nego i besplatne studentske kopije, čak i besplatna, vječita ne-komercijalna verzija za profesionalce "po doma" (za sada ne i u Hrvatskoj, ali trebalo bi biti). Tako da je stvarno bespredmetno istraživat od kuda nekome kopija, dokle god ništa ne zarađuje sa tim. Upad na javne forume je slobodan, ono prijava pa konfirmacija, možda kakvo vremensko ograničenje. Isto tako i SideFX (Houdini), Pixar, itd.
Kada imaš slobodni upad plus koje automatsko ograničenje, onda nemaš ručnog posla sa provjeravanjem vlasništva. Imaš štogod brisanja spama po forumu, što i tako treba radit...

Da ne duljim, meni se čini da se taj Kiwi zapetljao u nešto što mu se više ne sviđa, preko je njegovog vremena, ne da mu se više.... pa upao u spiku pravednika, mesije, što li već. Mislim da bi mu prava pomoća bila da netko napravi novi forum sa slobodnim upadom, a onda neka se vidi kako kome ide. Najgore što možeš, to je da ga podržavaš u njegovom ego-tripu.

Btw, petljao sam kojih tjedan-dva sa Cinemom, za vrijeme zadnjeg godišnjeg, i progy mi se čini tako nevjerojatno dobro složen, makar naspram Autodeskovi proizvoda. Mislim da stvarno treba idiot kojemu treba bilo što više od standardne dokumentacije i guglanja za C4d, makar za neku standardnu upotrebu.
Evidentirano
Hsrdelic
Full Member

« Odgovor #28 : 12. 12. 2011. 02:56 »

@Lewis

Nisi razumio, paralela ne stoji ne zato jel bi obrnuta uloga imala istu logiku, već zato što Kiwi nema elemenata da donese drugačiji sud u vezi imena osim broja košarice, dok će velika većina ljudi na ovom forumu moći povezati popularni naziv za NovoZelanđane kao alternativu običnom agrumu. To je razlika. S druge strane sumnjam da  admini ovdje moraju obraditi 100 membera dnevno plus stotinjak mailova, pa se pukom logikom ne može obraditi više zahtjeva i trošiti vrijeme na golemu korespondenciju sa svima - tu jednostavno nema vremena i daje se ban. S druge strane, zemljopisna lokacija ipak ukazuje da je najveća vjerovatnost da se radi o piratu, jel budimo iskreni, Cinema 4D studio košta 3000€, a Hrvatska baš i nije zemlja u kojoj si to ljudi lako mogu priuštiti. Da se pridržavamo striktno pravila onda bi trebali zbanirat 30000 članova iz egzotičnih zemalja tipa Vijetnam, Tanzanija i slično, gdje se za te novce može kupit selo, međutim, unatoč tome, pretpostavljamo da nisu pirati bez obzira na male izglede, jel je to kao prvo fer, a kao drugo, postoji mogućnost da oštetimo osobu koja zaista nije pirat.

Iskreno, ja sam veliki zagovornik ideje da se forum zatvori isključivo za one koje imaju licencu. Demo traje 45 dana i to je više nego dovoljno da se upozna sa aplikacijom i svim njenim eventualnim prednostima i manama. Znanje nije, i ne bi smjelo biti besplatno, već dostupno pojedincima koji su za znanje i alate spremni platit i grijati stolac.

@Dejan

Ma izgleda da kod nas može sve proći - problem je što ne prolazi vani i stigmatizira i "štopa" svakog sa ovih prostora, jel smo označeni kao pirati. Ne mogu ti ni opisati koliko sam gaža izgubio zato jel sam sa ovih prostora i time su podrazumjevali da sam pirat, ergo = nepovjerljiv, lopov itd. Dakle direktna šteta za moje financije i karijeru, gdje sam ja, budala koja je kupila čak i Bryce 1.0 kad je izašao bio markiran na takav način zbog drugih koji su ovdje u većini i morao plaćati tuđe cehove.
Ne mogu ti ni početi opisivati muke s kojima sam se susretao zbog toga svega i koliko mi je trebalo da budem percipiran na istom nivou i sa uvažavanjem koje ima jedan Englez ili Nijemac.

@Toni

Ma mogu razumjeti nedostatak financija tada, to jest devedestih i kad ljudi zbilja nisu imali alternativu, ali danas kad imaju Blender jednostavno im odbijam naći ispriku. Uz to, skoro sve kuće nude subscription ili apprentice verzije softvera, gdje se može učiti bez problema. Osim toga, za prvu verziju Cineme koju sam kupio sam digao kredit i otplaćivao ga 36 mjeseci. Pitanje je samo čega će se čovjek odreći da bi mogao to platiti.
Razumijem želje i potrebe, I ja bih htio imati licencu za Houdini Mastera, ali cijenom mi je nedostižan u ovom trenutku. Vjerujte, nisam idiot da ne znam da ga mogu skinuti s torrent-a, ali ipak odlučujem kopati po apprentice verziji koju sam skinuo upravo danas Wink
Sve u svemu, meni u ovo vrijeme danas, kad postoje potpuno legitimne alternative piratstvu, gdje potencijalni korisnik može bez ikakvog problema ili nedostatka učiti na tom istom softveru jednostavno ne piju vodu.

@Anto

Maxon nudi edu licence po 250€ godišnje i nemaju ograničenja. Ako netko nije spreman platiti 250€ za alat kojim će zarađivati za život onda se pitam kakav je to čovjek? Možda će prije dati 250€ za mobitel ili traperice Smiley?
Vjerujte, kad jedno postanete žrtva piratstva onda če vam se mišljenje stubokom promjeniti. Zamislite kako je divno vidjeti da ljudi besramno kradu vaš ogromni trud i rad i beskrajne sate nad računalom - vjerujte, osjećaj je užasan. Htio bih dodati da Kiwi nije nikakav ego triper, nego obiteljski čovjek od 50+ godina, i jednostavno ne može ići u debatu sa svakim mailom koji dobi jel jednostavno nema vremena.

Pozdrav
« Zadnja izmjena: 12. 12. 2011. 03:02 Hsrdelic » Evidentirano
Lewis
Hero Member
*
*
*

« Odgovor #29 : 12. 12. 2011. 08:33 »

Maxon nudi edu licence po 250€ godišnje i nemaju ograničenja. Ako netko nije spreman platiti 250€ za alat kojim će zarađivati za život onda se pitam kakav je to čovjek? Možda će prije dati 250€ za mobitel ili traperice Smiley?
Vjerujte, kad jedno postanete žrtva piratstva onda če vam se mišljenje stubokom promjeniti. Zamislite kako je divno vidjeti da ljudi besramno kradu vaš ogromni trud i rad i beskrajne sate nad računalom - vjerujte, osjećaj je užasan. Htio bih dodati da Kiwi nije nikakav ego triper, nego obiteljski čovjek od 50+ godina, i jednostavno ne može ići u debatu sa svakim mailom koji dobi jel jednostavno nema vremena.

Pozdrav

Hmm, necu tvrdit da znam za sigurno (neda mi se provjeravat sad detaljno Smiley) ovo ali mi nema smisla da Educational licenca nema ogranicenja i da se moze korisititi za komercijalni rad ? Cemu onda 3000$ verzija tj. ko je "lud" da kupi tu verziju ako moze kupiti EDU za 10x manje love i raditi komercijalu? Svaka cast Maxonu ako je to tako ali kod vecine ostalih kolko znam EDU licence i jest za nekomercijalne projekte/studente/hobbyste.

Sto se tice piratstva i ovoga sto spominjes gubljenja poslova/gaza i slicno neznam zasto ti mislis da si samo ti imao takv slucaj/problem pa mi ostali to ne razumijemo ? Evo ja i dan danas vidjam svoje modele (i tutorijale) po raznim renderima za koje sam siguran da nisu kupljeni (jer znam gdje su prodavani i kome/kada) nego downloadani na nekim piratskim siteovima i raznim torrentima. Dosta modela sam vidio i u nasim domacim renderima i onima od susjednih drzava gdje su mi ljudi sami javljali (iz Njemacke, Srbije, Austrije..) da su vidjeli moj model u nekoj reklami ili plakatu/baneru...

I sta sad ja trebam okolo ganjat cijeli svijet sa odvjetnicim i biti ljut na sve. Vjeruj mi nije vrijedno tih zivaca i vremena Sad. Nazalost nema te sile koja se moze obraniti od toga Sad, bez nekih predrasuda kad vidis kako u Kini (nema nista protiv njih) koriste sve i svasta i rade za kikiriki satnicu onda ti bude jasno da se s time nemozes boriti nicim osim da pokusas kvalitetom pa i pod cijenu da izgubis nekoliko poslova ali bar neces isi na jeftino samo da prodje Sad.

BTW meni je fascinantna jedna cinjenica gdje dobar dio "nasih" u biti stane na stranu nekog stranog (cak i ako ga uzivo nikad nije upoznao i slicno (cast izuzecima) nego su virtualni pajdasi Smiley) i brani njega umjesto da stane na strnau nasih i rijesi dilemu - kao ti recimo sad u ovoj situaciji gdje opravdavas njegov postupak (koji IMHO bez obzira na stotine mailova dnevno i dalje nije za opravdat citajuci razog odbijanja) prema nekim nasim clanovima kao da i sam nisi clan ove zajednice Smiley.

Di je tu ono "drz'mo se zajedno" Smiley Smiley?
Evidentirano

Lewis
www.lewis.tomsoft.hr
Aleksandar Jovanovic
Hero Member
*

« Odgovor #30 : 12. 12. 2011. 09:49 »

Pominjao sam CGTalk u smislu provere necijeg nickname-a, mislim da tamo dnevno ima najvise registrovanih clanova, iz svih delova sveta, sa potencijano "nepodesnim" imenom, koliko bi samo besmisleno bilo ici i svakog proveravati.
Isto tako sta cemo u pogledu gorespomenute Area koj je Autodesk-ov forum, da krenu i svakom clanu traze verifikaciju ?
Licno imam licenciranu kopiju Maye, a u pogledu poslova niko nikad nije pravio problem odakle sam niti me gledao kao pirata, trenutno zivim u Oslu i verovao ili ne zemlja sa enormnim standardom nema nista protiv piraterije, cak veruju u deljenje znanja, naravno ko ima pare kupi ko nema koristi piratske kopije.
U cloud ne verujem jos dugo vremena, jer i ove gde je prosecna brzina 50mbps ume nesto da stucne, uspori i sl. mislim da to niko ne zeli u svom radu.
Nadam se da to pravilo sa tog foruma nikada nigde nece zaziveti i da zakljucim mislim da je doticni vodja foruma napravio pravi policijski forum i time izgubio verovatno zalog za buducnost.
Evidentirano

eat,sleep,nintendo
Dejan Kober
Administrator
Hero Member
*
*

3d studio max

« Odgovor #31 : 12. 12. 2011. 10:21 »

Ljudi, nadam se da nitko neće zamjeriti ako stanem malo na loptu vezano za njihova pravila registracije; mislim da nema previše svrhe dalje raspravljati; njihov forum, njihova pravila...

A što se tiće legalno/ilegalno; po mom mišljenju represija i restrikcije nikad ne pale niti će ikad polučiti rezultat kao adukacija, informiranje i susretljivost.
Siguran sam da bi 90% korisnika ilegalnog software-a (jbg, ni ja nemam sav software legalan; al kako mogu, tako kupujem) htjelo posjedovati orginalnu licencu, al jednostavno nisu u mogućnosti.
A ja ne mogu zamjerati korištenje ilegalnog software-a liku za kojeg znam da mu tih par poslića koje odradi sa tom piratskom kopijom barem djelomično riješava probleme sa računima i kreditima, jer plača koju prima negdje drugdje ili nije dostatna ili ju ne dobiva... A takvih je sve više i više...
Ili zamjerit klincu koji se počeo bavit tim 3D-om, te mu uleti tu i tamo kakav sitan poslić, koji ga samo još dodatno motivira za rad u 3D-u... A jednog dana će i on doć na isto kao i mi, te će sam shvatiti zašto treba imat legalan software (na kraju krajeva, većina nas je upravo tako i počela).
Znam da možda generaliziram, ali iskreno na takve tipove korisnika ilegalnog software-a nailazim češće nego na one koji voze novog mercedesa, jedu u skupim restoranima, kupuju dizajnersku odjeću, a novce zarađuju sa ilegalnom verzijom 3ds max-a (iskreno, ne znam ni jednog).

I znam da radi takvih koji koriste ilegalni software, što indirektno, a što direktno pati i moj posao, ali ja se protiv toga pokušavam boriti na način da pokušavam ponuditi više, bolje i kvalitetnije, te da na neki način "opravdam" tu razliku cijene. A ako je nekom klijentu bitnija niža cijena od kvalitete, onda neka mu i radi netko drugi, jer sa takvim klijentima su obično problemi. A takvi problemi sa škrtim, neinformiranim, umišljenim i sl. klijentima su mi veća briga od par likova ili garaža firmi koje rade na ilegalnom software-u.

---------------------------------------------------------------------------------

Al samo da se još nadovežem vezano za spamove; Hrvoje, ne znam koji forum koristite, ali razmislite o intalaciji spam filtera;
Mi smo ovdje isto imali problema sa spam-om, te nakon instalacije filtera nismo imali ni jednu spam poruku na forumu, niti jednog spam usera registriranog (unatrag već dvije godine), a sva registracija se obavlja automatski bez interakcije administratora. Stvar radi odlično i višestruko olakšava administraciju foruma.
Evidentirano

Hsrdelic
Full Member

« Odgovor #32 : 12. 12. 2011. 19:56 »

@Lewis

Edu licenca, kao što ime kaže, ima edukacijski karakter i jedino ograničenje joj jest to što se student/učenik obvezuje ne koristiti ju u komercijalne svrhe.
Što se tiče opaske da nisam "naš", ili da se ne držim "skupa s domaćima" mi je, izvini što ću reći, pomalo primitivna. Ne patim od bilo kakvih oblika konfekcijskog kvazi domoljublja koje se proteže i u relikvije nikad prežaljenog samoupravnog socijalizma bivše države. Osobno, najviše sam razočaran "domaćim" tržištem iz više razloga, te ću ovdje navesti samo neke:

- Nedovoljno plaćen rad
- Kašnjenje ili ganjanje s isplatama
- Užasna poslovna nekultura
- Nepoštivanje tajnosti posla
- Lažno reklamiranje vlastitih mogućnosti

@Aleksandar Jovanović

Životni standard nema veze sa moralom.
Recite, ako već nemate ništa protiv toga da se koristi piratski softver i da se svi developeri oko njega ne moraju platit, s obzirom da im se pluginovi i edukacijski materijali piratiziraju, onda ne bi imali ništa protiv toga da radite besplatno, zar ne? U duhu razumjevanja prema piratima? Slobodno mi se javite na pm da vas uposlim onda Wink

Dakle, da skratim, Ja nisam nikakva babaroga niti želim pametovati prisutnima, ali sam direktno stradao više puta zbog piratstva, pa prema tome imam pravo da mi se to nimalo ne sviđa. Tu se ne radi samo o kvazi isprici da si "ne mogu priuštit" - pa budite iskreni prema sami sebi i recite vi koji imate piratski softver, kad ste kupili plugin ili tutorijal? To si možete priuštiti sigurno. Koristiti piratski softver je krađa, a to što mi mnogi htjeli da nije tako i da ih se zbog toga ne etiketira kao lopove, žao mi je, jer ja ne nalazim više isprike za to. Pobogu, pa danas možete iznajmiti softver, recimo od Adobea na mjesec ili dva?? Realnost je da nikome ne pada na pamet da plati nečije intelektualno vlasništvo i krvav rad, jer jednostavno to ne smatra vrijednim. Upravo iz tog razloga će vas "vani" smatrat manje vrijednim i stigmatizirat sve nas iz "ovih krajeva".

Što se tiče cafe-a, sve je rečeno - Kiwijev forum, njegova pravila, i zbilja me ne prestaje iznenađivati ta "naša" sklonost suđenju, preispitivanju i mjenjanju tuđih pravila. Takva su kakva jesu, ili ih čovjek prihvati ili ide dalje. Ni meni se ne sviđa što u Hrvatskoj ne zarađujem ni lipe a moram plaćat dvostruki porez i sva moguća davanja pa se ne bunim.

Pozdrav
Evidentirano
Aleksandar Jovanovic
Hero Member
*

« Odgovor #33 : 12. 12. 2011. 21:09 »

Realnost je da ti nas ni ne poznajes a pricas o tome imamo li ili ne licencirani softver, uzgred niko nije imao primedbu na licenciranje vec policijski stav foruma ( ali kao sto rekosmo necemo o tome ) sto ti nazalost nisi shvatio vec si unapred sve okarakterisao kao pirate, lopove i statijaznam.
Budi pozdravljen i mirno spavaj znajuci da nisi jedini licencirao svoj softver.
Evidentirano

eat,sleep,nintendo
Toni Bratincevic
Hero Member
*

« Odgovor #34 : 12. 12. 2011. 21:41 »

Životni standard nema veze sa moralom.
Recite, ako već nemate ništa protiv toga da se koristi piratski softver i da se svi developeri oko njega ne moraju platit, s obzirom da im se pluginovi i edukacijski materijali piratiziraju, onda ne bi imali ništa protiv toga da radite besplatno, zar ne? U duhu razumjevanja prema piratima? Slobodno mi se javite na pm da vas uposlim onda Wink

Neki od nas i rade besplatno, nisu pohlepni i dijele koliko god mogu. Niti jedan tutorial u zadnjih 10tak godina nisam naplatio jer sam imao osjecaj da dajem zajednici koja obozava to sta radi i nisu tu zbog profita nego zbog ljubavi prema umjetnosti. Pogledaj samo Blur, koliko softvera daje besplatno vani i nista ne trazi od ljudi, samo da prijave bugove ukoliko ih nadju. Nalazost danas postoji veliki dio parazita koji iskoristavaju VFX samo iz razloga stvaranja profita, a sve na ledjima onih koji je pogone koji stvaraju grafiku, umjetnost. Znanje i tutoriali su u svemu tome sekundarna stvar i ja drzim da bi trebalo biti besplatno i dostupno svima, tako da se svi imaju priliku natjecat i da se najveci talenti izbace na povrsinu a ne samo oni koji financijski mogu priustiti skolovanje.

Svaki program se moze nauciti u relativno brzom vremenu, par mjeseci, ali ucenje je toliko minimalna stvar u cijelom procesu, za znati to primjeniti i stvoriti nesto trebaju godine i godine. Nazalost takvo je stanje da u dosta slucajeva djeca nikad ne prerastu domet kad su naucili jezik i trebaju ga pretvorit u poeziju, misleci da je znanje sve sto trebaju. Znanje je nista ukoliko se ne iskoristi u kreativne svrhe. Ovo govorim zbog toga jer sa Demo programima od par mjeseci nemozes apsolutno nista napravit, to je korisno za veterane koji vec znaju sto rade ali za pocetnike ne.

Komentiras socijalizam a s druge strane isti ti ljudi koji su ga stvorili pogoneci se svojim ideologijama upravo imaju te karakteristike crno bijelog svijeta kojeg i ti predstavljas. Da ne kazem kako nas sudis bez znanja koliko legalnog softvera posjedujemo, a upravo zbog svog ideoloskog stava.
Evidentirano
Anto Matković
Hero Member

« Odgovor #35 : 12. 12. 2011. 21:57 »

Kada smo kod besplatnog, ja tjeram besplatni hair sistem za XSI. Sudeći po  glavnom threadu na XSI base, jedan je od najpopularnijih addon-a uopće ( jer je besplatan Smiley ). E sad, zašto ne košta ništa, najviše zato što u zajednici ima i puno složenijih dodataka što isto ne koštaju ništa - cijeli simulator fluida, cijeli rigging sistem, i dalje. U malo više od dvije godine, uzelo mi je enormno vremena, gnjavaže po forumima, odogovora na mailove, i njanci jedne lipe nisam dobio za to sve.
Ali....  i odličnu reklamu, puno poznastva, odličan je dodatak na portfolio, i osjećam se *vrlo dobro* sa ICE i sličnim sistemima, i imam sa čim to potvrdit.

I ne samo ja, daleko od toga. Mislim da Lewis isto ima besplatnih tutorijala ili puno više od toga, Kober i ekipa tjeraju cijeli forum, imam par Tonijevih tutorijala (skinuo besplatno Smiley ) CG Talk je pun slika gdje autori nisu zaradili ništa od tih slika, a ima i proggy zvan Blender.

Inače, što se tiče tutorijala, kod mojih je običaj da ne ideš sam sa distibucijom. Ako imaš nešto, ponudiš na CMIVfX, oni caltaju neke šolde, dalje je njihovo kako će sa piratima ( tako nekako, koliko znam ). Manje novca nego da ideš solo, ai sigurnije. Negdje.. 2006, propao je kolko-tolko solo igrač sa tutorijalima, poslije duge priče sa restrikcijama zbog piratstva. Između ostalog, zabranjivao je prodaju i sumnjive zemlje (uključivo Hrvatsku, of course). Ali zadnji udarac mu je dao upravo Softimage, izabravši Digital Tutors za glavnog partnera. Znali su da će kvaliteta pasti, ali su htjeli jačeg igrača koji se može nositi sa tim problemima, bez dizanja frke po forumima.

BTW, nedavno sam vidio mail od CMI VFX, gdje traže Cinema 4d artiste za pisanje tutorijala, i direktno kažu da ne treba imat program, daju oni neku "jaču" verziju od javne.
E sad, ako nešto ne ide kako si očekivao sa tutorijalima (pretpostavljam da je to), uza sve dužno poštovanje, daj razmisli da li su krivci samo mali pirati po kojekuda, ili...

naprosto postoji jači igrač koji može nosit nešto što ti ne možeš.

Evidentirano
Niko Perković
Hero Member

3D Studio Max

« Odgovor #36 : 12. 12. 2011. 21:58 »

Kako je zanimljiva ova tema ... Toni, kralj si Cheesy U potpunosti se slažen s tobon u vezi ovoga da većina ljudi nije tu zbog profita nego zbog ljubavi prema umjetnosti Wink Isto tako je dobro Toni rekao da je demo samo za veterane, ali ne i za početnike jer ti treba (par) godina da naučiš najbitnije (osnove)... Jer 3d doseže u beskonačnost i nitko ga ne može naučiti makar učija cili život, a i najbitnija je zajednica jer te ona motivira za tvoje radove,,, meni da nema 3dm3, 3dhr-a, Cgsociety-a i još da ne nabrajan kolko stranica,, život ne bi bija zanimljiv jer mi nema ko kritizirat radove i neman kome prezentirat svoje znanje... Za sve je zajednica, bez nje ništa... Cheesy
Evidentirano

Cool, zar ne? Cool
Hsrdelic
Full Member

« Odgovor #37 : 12. 12. 2011. 22:41 »

Ljudi ne čitate pažljivo, moj komentar se odnosio na one koje imaju piratski softver a ne na one druge. Očigledno je da na samom topicu ima ljudi koji bez problema priznaju da koriste piratski softver, nekima je to sasvim u redu i razumljivo - drugima poput mene jednostavno nije.

Što se tiče mog doprinosa 3D zajednici dovoljno govori činjenica od skoro 5000 postova na cafeu od kojih je 90% posto čista besplatna pomoć, a da ne govorim o besplatnom administiranju istog site-a te hrpi besplatnih modela i tutorijala na istome. Možda vrijedi spomenuti da sam napravio i skriptirani modeling toolset za Cinemu, opet besplatan.
Inače, moj biznis je i više nego u redu te po svemu sudeći najbolje kotira od svih komercijalnih edukacijskih materijala za Cinemu, ne znam zašto bi uopće pomislio imati išta sa cmiVFX ili DT-om?
Pa logičnije je da ponudim Maxonu da im kreiram training set koji bi se isporučivao uz Cinemu? Smiley

@Anto

Naravno. Svaki doprinos zajednici se reflektira pozitivno na karijeru i otvara mnoge mogućnosti. Pa da nisam toliko aktivan na forumu i da ne pomažem toliko ljudima bez ikakve naknade, ne bih bio tu gdje jesam.

@Toni

Razumijem te u potpunositi, ali računi, porez i troškovi života se moraju platiti. Pretpostavljam da radiš u bluru Studiju? Sjeti se freelancinga ako si ikad bio u takvoj situaciji, i ogromnim problemima i nepovjerenju stranaca prema nama koje se nažalost provlači do danas. Ja nažalost nemam luksuz da se mogu bezbrižno koncentrirati na isključivo najljepšu stranu 3D-a, to jest kreaciju, jer dobar dio vremena moram trošiti na support prema kupcima i klijentima te samu logistiku poslovanja.

Sve u svemu, ono što sam htio reći i opet ću izdvojiti:

- Svatko ima pravo voditi svoj forum kako hoće te na njemu postaviti pravila kakva hoće
- Korištenje piratskog sofvera jednostavno nije moralno (barem meni) te na kraju krajeva,protuzakonito.
- Nije pristojno omalovažavati i vrijeđati osobu koja je debelo zaslužna za razvoj Cineme i njene zajednice (Kiwi), a pritom da on sam nema mogućnosti da iznese svoje stajalište. Recimo usput da cafe ima nultu toleranciju na bilo kakve oblike vrijeđanja, diskriminacije i sl.

Dakle, predlažem da prestanemo udarati mrtvog konja i primimo se nečega pametnijeg Wink

Ima li netko da koristi Houdini, da je u Zagrebu i smatra da je sposoban i fluentan u tom paketu, te bi bio voljan za privatan tutoring? Cijena po dogovoru.

Pozdrav
« Zadnja izmjena: 12. 12. 2011. 22:47 Hsrdelic » Evidentirano
Dejan Kober
Administrator
Hero Member
*
*

3d studio max

« Odgovor #38 : 13. 12. 2011. 00:43 »

Hrvoje, da se razumijemo, u potpunosti podržavam inicijativu da se eliminira piratski software, ali poanta koju svi ovdje pokušavaju istaknut, ali ju ti ignoriraš, te i dalje gledaš na stvari crno-bijelo, je to da nije sve baš crno-bijelo, tj. postoje nijanse između lopova i prevaranta sa piratskim software-om i poštenih sa legalnim software-om.

Ne znam kakvo je to tvoje iskustvo sa piratskim software-om na koje se stalno pozivaš, al očito je imalo velikog utjecaja na tvoje poimanje stvari (moja pretpostavka je da je to možda vezano uz tvoju seriju komercijalnih tutoriala).
S toga mislim da možda malo previše gledaš stvari subjektivno i ne dozvoljavaš si drugačiji pogled na stvari. A i sam si rekao da ti to podržavanje nije razumljivo, stoga mogu samo zaključiti da nisi ni bio u situaciji di nisi mogao birati legalno/ilegalno, jer odabir jednostavno nije bio moguć.
Reci, što bi ti učinio da si u situaciji da moraš otplatit kredit, dugove po računima za koje ti prijete ovrhe, jer plaču na poslu nisi vidio neko vrijeme, a imaš potencijalni posao "na crno" za koji bi morao koristiti ilegalni software. Da li bi postupio "moralno" i odbio taj posao, jer ne želiš koristiti ilegalni software, te riskirao ovrhu i tko zna kakve ostale posljedice, ili bi prihvatio posao i riješio dio financijskih problema?

Nismo svi bili te sreće da smo si mogli legalno priuštiti svaki komad software-a koji imamo na računalu, ali stvari se mijenjaju i to na bolje.
I da li radi toga moramo biti stigmatizirani kao kriminalci on strane onih koji su imali više sreće od nas i koji zatvaraju oči pred činjenicom da drugi imaju drugačija iskustva, samo zato jer sami nisu bili u sličnim situacijama? Misliš li da je to ispravno i pošteno spram nas?
Što misliš, zašto svi ovi slini komentari i diskusije većinom usmjerene protiv tvojih stajališta?
Mene osobno tvoj stav i poimanje stvari pogađa i stavlja u situaciju di moram braniti stvar za koju smo se svi složili da nije ispravna, ali radi svih onih ljudi koji su strpani u taj isti koš (zajedno sa mnom), a realno im tamo nije mjesto, moram to činiti.
I tvoj stav od nas zahtijeva da ili prihvatimo jednu stranu ili drugu... Ali ja to ne želim niti ću ikad to tako prihvatiti, jer time bi ignorirao sve ono što je između te dvije strane... A tog između je puno više nego onog na jednoj ili drugoj strani...

Ne znam da li ti je cilj bio da sustavno ideš na to da ljude omalovažavaš i trpaš u koš sa kriminalcima ili jednostavno zbog nepoimanja situacije mnogih ljudi i stanja u kojem se oni nalaze, nisi svjestan da postoji i druga strana medalje... Ako je slučaj ovo prvo, onda te molim da prestaneš, jer ću onda morati i ja staviti u funkciju svoje administratorske ovlasti...
A ako je slučaj ovo drugo, onda bi te molio da se barem na kratko pokušaš odmaknuti o vlastite situacije i barem djelomično vidjeti zašto smo mi ovdje protiv piratskog software-a, ali ne osuđujemo one koji ga koriste.
Osuda, prozivanje, represija i omalovažavanje nikad nisu, niti će ikad ostvariti pozitivan efekt, bez obzira što bio cilj.

Nisam ni jednom u ovoj raspravi vidio da si spomenuo išta vezano za ikakvu inicijativu da se ljude educira o beneficijama legalnog software-a, kojih je mnogo, te bi nekima i to mogla biti presudna činjenica u odluci o nabavci legalnog software-a.

I generalno, ovo ni nema veze sa tim forumom i pravilma na njemu, ali je rasprava proizašla iz toga, a nastavlja se na tvoj osobni stav, koji načelno nije neispravan, ali je preusko fokusiran samo na dva ekstrema situacije na koju se veže, bez da uzima u obzir postojanje i stvari između toga.
Evidentirano

Hsrdelic
Full Member

« Odgovor #39 : 13. 12. 2011. 02:40 »

Dejane, vidi par postova gore gdje spominjem da mogu razumjeti situaciju u 90-ima kad nije postojala alternativa u vidu edu licenci, apprentice verzija ili Blendera itd. Vjeruj mi, bio sam u situacijama u kojima sam doslovno ostao bez posla zbog svojih stavova jel sam odlučio ne koristiti piratski softver na jednoj našoj TV kući prije deset godina. Imao sam i vrlo teške privatne situacije uključujući skoro sve ono što si naveo, u kojima nisam donio odluke koje bi bile daleko bolje i financijski isplativije za mene i moju buduću suprugu, ali sam ipak ustrajao. Moram biti iskren i reći da ne znam da li bi odlučio isto da imam djecu, tj. da sam odgovoran za nekoga. Isto tako, vjeruj mi da sam bio vrlo daleko od one skupine ljudi koja si je mogla priuštiti skupi softver, stoga je moj prvi paket bio Bryce još tamo 94 ili 95-te kupljen u Zurichu jel kod nas ga nije bilo.
Imaš pravo da nisam naveo sve koristi legalnog softvera među kojima jesu support od strane proizvođača, osjećaj zadovoljstva i ispravnosti u korištenju, percepcija od strane drugih i još mnogo toga.

Ja sigurno ne predlažem "lov na vještice" i sama činjenica da imam decidirani stav ne bi nikoga smjela vrijeđati. Kome se ne sviđa ima potpuno pravo na to. Razumijem tvoju poveznicu u kojoj želiš napraviti odmak od onih koji koriste trenutno da bi kasnije kupili, ili kupuju pluginove, te onih drugih kojima ne pada na pamet platiti ni lipe ama baš ništa. To ti je slično našim "poduzetnicima" a la Kerum, Todorić i slični - koji su se nakrali, pa će sad pošteno kad imaju Wink

Poanta svega je percepija softvera kao proizvoda kod nas. Jednostavno nema svijesti da je to nečije vlasništvo i tu je problem jer je sam po sebi kao proizvod apstraktna kategorija u našem društvu. Jednostavno je normalno da mene susjed pita da mu instaliram windowse koje "bum skinul z neta" . Svaka čast onima koji se osjećaju krivo dok ga koriste, jel je to dobar znak, ali po svemu sudeći najveći broj ljudi je potpuno indiferentan prema toj činjenici i nimalo se ne ojećaju krivim dok ga koriste. Zbog slične situacije u kojoj nisam htio "ghostat" windowse na nove mašine koje smo sklapali sam dobio otkaz u jednom hardver shopu u Zagrebu.

Ja razumijem da će se mnogima moj stav učiniti ili pretvrdim, ili čak apsurdnim, ali takav je kakav je. Hajde onda u ovoj poplavi piratstva kreni sa proizvodnjom bilo kakvog softvera? Ja sam se ozbiljno bavio mišlju razvojem vlastitog alata ali brojke su neumoljive. Inicijalna ulaganja preko milijun kuna a povrat (ne i zarada) u najmanju ruku upitan. O kadrovima, to jest nedostatku istih i da ne govorim. U Hrvatskoj je praktički nemoguće naći pravog softverskog inženjera sposobnog nešto takvoga a fakulteti su potpuno nezainteresirani.

Završavam s gunđanjem Wink

Evidentirano
 Str: 1 [2] 3   Gore
  Ispis  

Skoči na: